Antingen stödjer din webbläsare inte javascript, eller är javascript inaktiverat. Denna webbplats fungerar bäst om du aktiverar javascript.

Avdelningens övergripande uppdrag

  • Kommunicera och stärka högskolans varumärke, nationellt och internationellt
  • Verka för öppenhet och tillgänglighet av information och fakta som rör studier, forskning och samverkan

Enligt Högskolelagen §2 är högskolan skyldig att informera om dess verksamhet och verka för att forskning kommer till nytta.

Avdelningen jobbar i team med följande ansvarsområden:

Webb- och produktionsstöd

  • Utveckling av www.hv.se
  • Systemförvaltning Optimizely (fd Episerver)
  • Webbtillgänglighetsdirektivet
  • Publicerarnätverket
  • Användarupplevelse UX/UI
  • Skrivregler & språkvård
  • Grafisk produktion 
  • Rörlig bild

Studentrekrytering, marknads- och studentkommunikation 

  • Studentrekrytering (nationell)
  • Marknadskommunikation (nationell)
  • Utbildningskommunikation (nationell och internationell)
  • Studentkommunikation 

Kommunikations- och eventstöd

  • Samverkan & PR
  • Varumärke
  • Ledningsstöd
  • Press- och nyheter
  • Internkommunikation
  • Forskningskommunikation
  • KAV
  • Event och konferenser

International Office

  • Mobilitet för studenter och lärare
  • Internationell studentrekrytering 

Kommunikationschef


Maria Derner

Maria Derner Kommunikationschef
maria.derner@hv.se

Medarbetare


Christina Axelsson

Christina Axelsson Kommunikatör
christina.axelsson@hv.se

Tomas Bengtsson

Tomas Bengtsson Rekryterare Director International Affairs
tomas.bengtsson@hv.se

Veronika Cordula-Strupf

Veronika Cordula-Strupf Handläggare utbildning
veronika.cordula-strupf@hv.se

Maria Derner

Maria Derner Kommunikationschef
maria.derner@hv.se

Anna Elfgren

Anna Elfgren Kommunikatör
anna.elfgren@hv.se

Rebecka Haak

Rebecka Haak Kommunikatör Eventkoordinator
rebecka.haak@hv.se

Anna Hallberg

Anna Hallberg Kommunikatör Pressansvarig kommunikatör/Forskningskommunikatör
anna.hallberg@hv.se

Madeleine Hoffman

Madeleine Hoffman Handläggare, internationella frågor
madeleine.hoffman@hv.se

Helena Irvestam Wassenius

Helena Irvestam Wassenius Kommunikatör Teamledare Marknadskommunikation, studentrekrytering och webb
helena.irvestam.wassenius@hv.se

Stefan Kudryk

Stefan Kudryk Kommunikatör PR och samverkan
stefan.kudryk@hv.se

Roberta Lauriola

Roberta Lauriola Handläggare utbildning
roberta.lauriola@hv.se

Marie Lystell Hed

Marie Lystell Hed Kommunikatör Webbsystemförvaltning och support
marie.lystell-hed@hv.se

Maria MacDonald

Maria MacDonald Handläggare utbildning
maria.macdonald@hv.se

Evelina Olsson

Evelina Olsson Kommunikatör Studentrekryterare
evelina.olsson@hv.se

Signe Stahlénius

Signe Stahlénius Kommunikatör Eventkoordinator
signe.stahlenius@hv.se

Olivia Svensson

Olivia Svensson
olivia.svensson@hv.se

Anna Tanderud

Anna Tanderud Kommunikatör
anna.tanderud@hv.se

Ebba Thorolvsen

Ebba Thorolvsen Kommunikatör
ebba.thorolvsen@hv.se

Hanna Timring

Hanna Timring Administratör
hanna.timring@hv.se

Anna Toftås

Anna Toftås Kommunikatör Grafisk formgivare
anna.toftas@hv.se

Margaretha Valdemarsdotter

Margaretha Valdemarsdotter Medietekniker
margaretha.valdemarsdotter@hv.se

Emelie Wedenberg

Emelie Wedenberg Kommunikatör Webbdesigner & UX / UI
emelie.wedenberg@hv.se
Senast uppdaterad