Antingen stödjer din webbläsare inte javascript, eller är javascript inaktiverat. Denna webbplats fungerar bäst om du aktiverar javascript.

Avdelningens övergripande uppdrag

SIT-avdelningen utgör en gemensam resurs för hela högskolan och uppdrag omfattar såväl själva utbildnings- och forskningsverksamheten som administrativa stödprocesser. Ambitionen är att leverera ett IT-stöd som ska vara verksamhetsorienterat, serviceinriktat och kostnadseffektivt.

Vår uppgift är att: 

  • Erbjuda studenter och personal moderna och högkvalitativa produkter och tjänster.
  • Utveckla och stödja verksamheten.
  • Effektivisera och optimera arbetssätt.
  • Utveckla och genomföra högskolans IT-strategi.
  • Tillsammans med högskolans institutioner och enheter verka för samverkan mellan olika grupper inom högskolan och för att högskolan ska upplevas som en enhet.

 

 

IT-chef


Rickard Norén

Rickard Norén It-chef
rickard.noren@hv.se

Sektion System


Pär Lauridsen

Pär Lauridsen Sektionschef IT
par.lauridsen@hv.se

Drift & Infrastruktur


Magnus Andersson

Magnus Andersson Systemtekniker Systemspecialist
magnus.andersson@hv.se

Mattias Andersson

Mattias Andersson Systemtekniker
mattias.andersson@hv.se

Christian Jiresjö

Christian Jiresjö Systemtekniker
christian.jiresjo@hv.se

Mats Lejon

Mats Lejon Universitetsadjunkt, Systemtekniker
mats.lejon@hv.se

Jonas Svensson

Jonas Svensson Systemtekniker
jonas.svensson@hv.se

System & Arkitektur


Charlotta Andersson Jonsson

Charlotta Andersson Jonsson Systemförvaltare Handläggare systemstöd
charlotta.andersson-jonsson@hv.se

Maj Berg

Maj Berg Systemutvecklare
maj.berg@hv.se

Anette Karlsson

Anette Karlsson Systemförvaltare
anette.karlsson@hv.se

Hena Master Östlund

Hena Master Östlund Systemutvecklare
hena.master-ostlund@hv.se

Sektion Utveckling


Tobias Ekenstam

Tobias Ekenstam Sektionschef Bitr. IT-Chef
tobias.ekenstam@hv.se

Systemutveckling


Daniel Arvidsson

Daniel Arvidsson Systemutvecklare
daniel.arvidsson@hv.se

Jonas Cederlund

Jonas Cederlund Systemutvecklare
jonas.cederlund@hv.se

Simon Danielsson

Simon Danielsson Systemutvecklare Teamledare Systemutveckling
simon.danielsson@hv.se

Erik Thiger

Erik Thiger Systemutvecklare
erik.thiger@hv.se

Carl Tonander

Carl Tonander Systemutvecklare
carl.tonander@hv.se

Verksamhetsutveckling


Annette Andersson

Annette Andersson It-samordnare Verksamhetsutvecklare
annette.andersson@hv.se

Linda Severinson

Linda Severinson Ledningsstöd Projektledare
linda.severinson@hv.se

Annelie Södermyr

Annelie Södermyr Verksamhetsutvecklare Verksamhetsutvecklare, Operations Developer
annelie.sodermyr@hv.se

Fredrik Wänergård

Fredrik Wänergård Verksamhetsutvecklare
fredrik.wanergard@hv.se

Sektion Service


Patrik Hassel Einarsson

Patrik Hassel Einarsson Sektionschef
patrik.hassel-einarsson@hv.se

Servicecenter


Mirelle Andersson

Mirelle Andersson Supportspecialist Teamleader Servicecenter
mirelle.andersson@hv.se

Helen Duvemoss

Helen Duvemoss Supportspecialist, Handläggare
helen.duvemoss@hv.se

Ulrika Fredriksson

Ulrika Fredriksson Supportspecialist
ulrika.fredriksson@hv.se

Filip Hultbrand

Filip Hultbrand Supportspecialist IT-Support
filip.hultbrand@hv.se

IT-service


Mikael Andersson

Mikael Andersson It-tekniker Senior IT-Tekniker
mikael.andersson@hv.se

Harriet Klevedal

Harriet Klevedal It-tekniker
harriet.klevedal@hv.se

Peter Magnusson

Peter Magnusson It-tekniker Senior AV-Specialist
peter.magnusson@hv.se

Abdirashid Muhammed

Abdirashid Muhammed It-tekniker
abdirashid.muhammed@hv.se

Digital självservice


Kajsa Jacobsson

Kajsa Jacobsson It-tekniker
kajsa.jacobsson@hv.se

Annika Kristoffersson

Annika Kristoffersson Supportspecialist
annika.kristoffersson@hv.se

Sten Rogan

Sten Rogan Verksamhetsutvecklare
sten.rogan@hv.se

Anders Wallman

Anders Wallman Systemutvecklare
anders.wallman@hv.se

Sektion Campus


Thomaz Birgerson

Thomaz Birgerson Sektionschef Fastighetschef
thomaz.birgerson@hv.se

Fastighet & säkerhet


Sven-Eric Löfgren Järnerot

Sven-Eric Löfgren Järnerot Lokal och säkerhetsansvarig
sveneric.jarnerot@hv.se

Mattias Ottosson

Mattias Ottosson Utvecklingsingenjör
mattias.ottosson@hv.se

Campus Support


Mattias Johansson

Mattias Johansson Supporttekniker Supporttekniker
mattias.johansson@hv.se

Henric Karlsson

Henric Karlsson Supporttekniker
henric.karlsson@hv.se

Robert Lindquist

Robert Lindquist Supporttekniker Supporttekniker
robert.lindquist@hv.se

Mikael Olander

Mikael Olander Campustekniker
mikael.olander@hv.se

Zaim Salkovic

Zaim Salkovic Vaktmästare
zaim.salkovic@hv.se

Magnus Sandberg

Magnus Sandberg Supporttekniker, Forskningsingenjör
magnus.sandberg@hv.se
Senast uppdaterad